Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pozivamo Vas na otvorenje izložbe Vladimira Vrljića Ankina: Paleta planeta u četvrtak, 6. ožujka u 18 sati u Likovnom salonu Vladimir Becić.

Slikarstvo Vladimira Vrljića Ankina osigurava trajnu poveznicu između promatrača i prirode, otkrivajući duboko poštovanje prema čudu pejzaža. Njegovi ciklusi ulja s motivima krajobraza odaju snažan doživljaj skladne ljepote koja ne prestaje nadahnjivati. Vrljić Ankin je pejzažist u punom smislu riječi, stvaratelj koji kroz boje i oblike otvara prozor u svjetove netaknute prirode, gdje čovjek nije središnja figura, već tek tihi promatrač koji uči iz njezine čistoće i iskonske harmonije.

Vladimir Vrljić Ankin rođen 1950. godine u Garčinu pokraj Slavonskog Broda. 1971. godine, upisuje studij Hrvatskog jezika i književnosti te Filozofije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

1978. godine, počinje učiti slikarstvo u ateljeu znamenitog profesora Vilima Svečnjaka te se nakon četiri godine učenja osamostaljuje. Već 1980. godine, Ankin postaje članom Zajednice umjetnika Hrvatske. Svoje je stečeno znanje i iskustvo proširio na studijskom putovanju u Francuskoj, 1984. – 1985. godine, gdje izlaže samostalno i skupno.

Vladimir Vrljić Ankin je, 1991. godine, postao članom Hrvatskog društva likovnih umjetnika, a tada je objavio i grafičku mapu “Drinske elegije”. U izdanju Matice hrvatske, 1999. godine, objavljena mu je monografija, a autor je Enes Quien.

U monografiji “Vladimir Vrljić Ankin”, Quien ističe kako je Ankin započeo, svoj slikarski put, s pejzažima u čistoj otvorenoj kolorističkoj gami, ali pritom nije zanemario principe sezanizma i fovizma te se, postepeno, otvarao prema ekspresionizmu.

Godinama je Ankin tražio načina kako da izrazi svoje shvaćanje svijeta koje izražava rečenicom: “život mi nije imetak, nego sklad kojeg mi je posudio svemir”. Najčešći motivi njegovih slika su aktovi, portreti, autoportreti, mrtva priroda, erotika, pejzaži, prizori morskih pučina i obzora. Također, Ankinove slike imaju visoku razinu reinterpretativne svježine koja je utjelovljena u snažnoj ekspresivnoj gesti s uravnoteženim odnosom boja.

Upravo zbog toga, brojni su likovni kritičari isticali kako je kolorizam najvažnija sastavnica njegova slikarstva, ali unutar svojstvena stila i prepoznatljivog rukopisa.

U Interpretacijskom centru Kuća tambure-slavonska notna bajka smo otvorili izložbu Damira Begovića: Narodni grafiti.

Damirov dizajnerski koncept inspiriran tradicijskim krpanim ponjavama, koje po tematici nadmašuju svu do sada poznatu etnografsku građu, a potječu isključivo iz okolice Slavonskog Broda, privukao je u Kuću tambure mnoštvo posjetitelja.

Izložba se može pogledati do 25.3.

U Galeriji Ružić otvorena je izložba Svjetlana Junakovića: Brončano doba u olovnim vremenima.

Svjetlan Junaković diplomirao je kiparstvo na Accademia di Belle Arti di Brera u Milanu.

Likovno odgajan na Matisseu, Modiglianiju, Mariniju, kiparski je sazrijevao po mentorstvom Radovanija, čijom je zaslugom otišao na studij u Milano – i on je tamo studirao.

Na brodskoj izložbi predstavlja se radovima iz četiri ciklusa: Šibenik-cigareta koja dogorjeva, Autoportreti, Računam na tebe i Brončano doba.